Звијезде нестају са ноћног неба, а разлог је свјетлосно загађење које спречава благу свјетлост звијезда да допире до Земље.
Након 12 година анализирања, научници су објавили студију у часопису “Наука” у којој су открили да небо постаје све свјетлије – и то, отприлике, 9,6 одсто сваке године.
Истраживачи истичу да проблем свјетлосног загађења није ништа ново, али је алармантна стопа којом оно јача.
Ако се до сада на неком подручју могло видјети, на примјер, 250 звијезда, у посљедњих 12 година тај број смањио се на тек 100, упозораају научници.
Он истичу да је мјерење “свјетлости неба”, а тиме и укупне видљивости звијезда, веома тешко.
За мјерење се често користе сателити који су у Земљиној орбити, а који имају значајно другачији поглед у односу на човјека који је на Земљи.
Како би покушали измјерити што се тачно може видјети са Земље, истраживачи су потражили помоћ обичних грађана.
Више од 50.000 људи широм свијета прикључило се пројекту “Ноћно откривање” и пријављивало своја опажања истраживачима.
Анализом је откривено да је, вјероватно, главни кривац за све лошију видљивост звијезда – “ЛЕД расвјета” која је у протеклих 12 година постала главни извор свјетлости у цијелом свијету.
Истраживачи истичу да је 2011. године “ЛЕД расвјета” имала тек један одсто тржишног учешћа. Мање од десет година касније, тај удио већ је износио 47 одсто и само се повећава.
Научници упозоравају да ти проблеми не утичу само на посматрање звијезда, већ и на цијели екосистем.
Неколико раније објављених студија показало је да све свјетлије ноћно небо утиче на биљке, животиње и њихову међусобну интеракцију.
Лабораторијске студије, наводе истраживачи, показале су и физиолошке промјене код риба због све свјетлијег ноћног неба.
Izvor: RTRS