Evo šta sve treba roditelјi da znaju o domaćim zadacima njihove djece

2289

Domaći zadaci učenika posebno su briga svakog roditelja na početku školovanja, ali ne zato da svoje dete oslobode napora, truda pa i mučenja već zato što zahtevaju mnogo strpljenja u stvaranju navike samostalnog rada. U sljedećim mjesecima i godinama njihova pomoć i podrška prerastaju u povremenu kontrolu kako i koliko dijete radi kod kuće, više da bi mališan pokazao šta je uradio, da ima kome da se pohvali, ali i da bude pohvaljen.

.Praćenje izrade domaćih zadataka omogućuje roditeljima da vide da li njihovo dijete lako, teže ili vrlo teško rešava te zadatke. Svakodnevni rad učenika kod kuće pozitivno utiče na formiranje radnih navika, na razvoj osjećanja odgovornosti i zato je dobro da ih ima stalno, a upravo onoliko koliko je potrebno konkretnim mogućnostima učenika.

Roditelji su dužni da kroz čitavo školovanje prate razvoj svog djeteta, da budu njegova najveća podrška. I roditelji bi trebali poštovati neka pravila o izdradi domaćih zadatakanjihove djece.

Ovo su 10 osnovnih pravila

1. Domaći zadaci su vrlo ozbilјan rad koji kao i svaki drugi rad zahteva priznanje i obzir. Imajte to na umu kada procenjujete rad svoga djeteta.

2. Svako dijete mora za svoj domaći rad da ima tačno određeno vrijeme i mjesto. Obezbedite djetetu optimalne uslove rada i adekvatan prostor.

3. Za dobar rad potreban je, pored ostalog, i dobar alat (sveske, knjige, sredstva za pisanje i crtanje itd.). Treba strogo voditi računa o urednosti i čistoći rada.

4. Učeniku koji radi svoj domaći zadatak potrebno je obezbediti spolјašnji red kako bi se mogao usredsrediti na svoj rad: čist sto, tišinu i mir i slično. Ne dopustiti da dijete radi šćućureno i na kolenima.

5. Radove treba kontrolisati. Ali, treba paziti da se tokom utvrđenog vremena za izradu zadataka zaista ozbilјno radi. Domaći se rad mora vršiti bez prekidanja. Dijete se ne smije uznemiravati za vrijeme rada.

6. Djetetu je ponekad potrebno pomoći kako bi se savladale poteškoće: protumačiti ukoliko dijete ne razumije, objasniti mu, ali nemojte umjesto njega raditi zadatke. Pomoć će biti naročito potrebna onda kada je mališan iz nekog razloga izostajao iz škole. Djeci koja teže uče, pomoć i podrška su posebno značajni ali i njih treba što više osamostaljivati upravo onoliko koliko im to mogućnosti dozvoljavaju.

7. Ne dosađujte djetetu time što ćete mu govoriti da se sve to kad ste vi išli u školu drugačije radilo. O novim metodama rada i sadržajima učenja morate govoriti sa učitelјem, odnosno nastavnicima.

8. Nikada ne obeshrabrujte svoje dijete koje uči. Naročito izbegavajte negativna poređenja, poređenja sa bolјima. Ne zaboravite pohvalu, makar i za najsitnije napredovanje i najmanji pomak. Nikad u prisustvu mališana ne govorite bilo šta nepovolјno za njegovog učitelјa, nastavnika. Ako vam se čini da dijete dobija mnogo teških zadataka za rad razgovarajte o tome sa njegovim nastavnikom, ali nasamo, nikako pred djetetom.

9. Ne dopustite da se zaboravlјeni zadaci rade neposredno pred polazak u školu. U tom slučaju bolјe je da dijete ide u školu bez izrađenih zadataka. Ako dijete nije krivo – onda o tome obavestite učitelјa. Uvijek i bezuslovno ostanite pri istini.

10. Zahtevajte da se zaboravlјeni zadatak uradi sljedećeg dana.

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!