Novi prodajni trend: Stoku nude na internetu, a pijace prazne

760

Krupna stoka je protjerana sa banjalučke stočne pijace, ali stvar je spasio internet, gdje seljaci kače slike životninja, cijenu i „karakteristike“.

Nekada je pijačni dan bio obilježen crvenom bojom u kalendaru svakog seljaka jer je dolazak na stočnu pijacu bio prilika da se urede, sretnu poznanike, razmjene iskustva i podijele savjete.

 Međutim, na banjalučkoj stočnoj pijaci prije 7 godina je zabranjena prodaja krupne stoke, pa se trgovina morala preseliti na internet i mahom se obavlja iz udobnih fotelja, klikom miša.

 

Na jednom od onlajn oglašivača Banjalučani nude sve – od pilića, do konja. Pojedini domaćini su objavili čak i svoju fotografiju, da se zna čije je to rasno grlo.

Danijel Divljak iz Goleša preko oglasa prodaje kravu i tele jer mu je daleko da ih vozi u Omarsku ili Stričiće, a preko interneta mu je, kaže, i ugodnije.

Zovu sa svih strana jer im se krava svidjela na slici, a odgovara im i cijena. Prodao sam tako dosta stoke, ali najviše me nerviraju oni što nude zamjenu za sve i svašta – kaže Danijel.

Nisu rijetki oni koji goveda nude u zamjenu za automobil, dva konja za kamion, kozu za ugalj ili stado ovaca za traktor. Na nekadašnjoj stočnoj pijaci, posjetioca sa ovakvom ponudom vjerovatno bi samo mrko pogledali.

Ko želi da stoku pazaruje na internetu, ipak ne može bez odgovarajućeg predznanja jer nije rijetkost da prodavci koriste „stručnu terminologiju“. Ali zato, kome je ova oblast bliska, razumjeće zašto je u pojedinim oglasima navedeno i to koliko životinja ima zuba.

Seljaci kažu da je ovakvo trgovanje čistije jer nema neprijatnih mirisa i neće ispraljati paradne cipele, ali nema ni mnogo draži.

Nema onog uzbuđenja zbog toga što je sutra pijačni dan, niti nestrpljenja da se čuju najnovije vijesti iz Banjaluke.

Na pazar i samar i muž

Banjalučanin koji se predstavio kao Milenko preko novina prodaje skoro nov samar. Za 3 dana oglas je pogledalo skoro 400 ljudi, ali poziv iz „EuroBlica“ mu je bio prvi.

– Samar mi samo smeta, a dosta je očuvan, pa ga cijenim 70 maraka. Ne biste vjerovali šta sam sve prodao preko oglasa, ali očigledno svaka roba ima svoga kupca – kaže ovaj Banjalučanin.

Njegovo mišljenje potvrđuju drugi oglasi preko kojih se prodaju bočice za parfeme, diplome, cirkuske životinje, ali i iznajmljuju muževi, piše EuroBlic.

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!