Većina ljudi želi da im posao ne bude samo put do zarade već i profesija koja će im omogućiti da se razvijaju, da imaju osjećaj svrhe, da uče i da se osjećaju srećno. Zato se postavlja pitanje šta to konkretno čini ljude srećnima na poslu, gdje provode veliki dio svoj života? Da li su to fer plata i uslovi? Ili dobar i tolerantan šef? Mogućnost učenja i napretka? Rad u kompaniji sa jasnim osjećajem svrhe?
Često se događa da oni koji razmišljaju da promijene posao pitaju sebe: da li da radim u kompaniji gdje je loša atmosfera ali su bolji uslovi, ili u onoj gdje je dobro plaćen posao ali nema dovoljno slobodnog vremena?
Kad pitate direktno ljude ili ih prisilite da rangiraju listu onoga što im je važno, ne vidite uvek jasnu sliku šta zaista cijene. To je zato što, kako je pokazala studija Harvarda, često slabo razumiju šta ih zapravo čini srećnijim.
Da bi izmjerili taj “neuhvatljivi” faktor sreće, istraživači sa Harvarda su analizirali odgovore korisnika aplikacije Happify.
Ispostavilo se da su na početku karijere zaposleni od 24 do 34 godine bili srećniji jer su vjerovali da će im posao donijeti dobrobit i napredak.
Oni u starosnoj kategoriji od 35 do 44 godine sreću su tražili u ravnoteži između posla i života, slobodnog vremena i plate, a to je možda zato što je to period sa najviše odgovornosti i troškova.
Oni poslije pedesete, bili su zadovoljniji trenutnim poslom i zadovoljstvo su tražili u finansijama i beneficijama, a to je možda zbog toga jer je važno obezbijediti se za predstojeću penziju.
Ali, bez obzira na starost, sve se svelo na dvije vrlo važne stvari- na poslu su srećniji oni koji: 1) imaju život van posla i 2) imaju novac da sebi priušte taj život.
Ako imate posao koji vam obezbjeđuje i jedan i drugi uslov, možda ste srećniji nego što mislite, piše Nedeljnik.