Prema ovoj povjerljivoj dokumentaciji, do koje je došao portal banjaluka.net, primat na Balkanu u doprinosu islamskom terorizmu ima Kosovo sa ukupno 403 službeno priznata pripadnika na 1,9 miliona stanovnika, što ih svrstava na prvo mjesto u Evropi po broju odlazaka terorista na ratna područja. Zatim slijedi Albanija sa 180 do 200 pripadnika na 2,8 miliona stanovnika, BiH sa oko 350 pripadnika na 3,5 miliona stanovnika i Sjeverna Makedonija sa 156 na dva miliona stanovnika.
Prema informacijama Stejt departmenta, u svim ovim zemljama postoje i zajednički problemi istraga i intervencija od kojih su najvažnijii manjak ljudskih i ekonomskih resursa islaba komunikacija između bezbjednosnih službi.
– Šta znači povratak tih terorista na Balkan, šta će to značiti i koliki je to stvarni problem znaće se vrlo brzo, nakon što povratnici izdrže svoje simbolične kazne za učešće u borbama na strani takozvane “Islamske države” i AlKaide u Siriji i Iraku – navodi se u ovoj dokumentaciji.
Međutim, za domaće pravosuđe predstavlja problem što nema konkretnih dokaza da su činili zločine i učestvovali u streljanju, klanju ili dekapitaciji zarobljenika.
Bezbjednjaci upozoravaju da će u relativno kratkom periodu, za nekoliko godina, ti ljudi formalno-pravno biti slobodni građani na ovim prostorima, koji su odslužili svoje kazne, a koji se sigurno neće odreći svoje radikalne vjerske i terorističke ideologije, te će kao takvi i dalje predstavljati veliki izvor ugrožavanja bezbjednosti na našem području, posebno sa aspekta terorizma i ekstremizma.
Pored toga, u ovoj dokumentaciji se još navodi i da zapadni Balkan ima i cijeli problem vezan za ekonomsku infiltraciju Turske i Katara u Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu i BiH, što znači infiltraciju koja ide na ruku ideološkoj infiltraciji vezanoj za Muslimansko bratstvo.
– Indoktrinaciju pri tome sprovode različite islamske nevladine organizacije koje imaju za cilj izdominirati islamom na Balkanu. Te organizacije će sigurno ostvariti kontakt sa povratnicima iz Sirije i Iraka i nastaviti rad sa njima kao humanitarne organizacije – upozorava se u dokumentima bezbjednosnih agencija u BiH.