Slovenija: Boravišnu dozvolu dobilo skoro 29 000 bh. građana

570

Dozvolu za boravak u Sloveniji, u 2018. godini je dobilo 28 599 bh. državljana, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova Slovenije.

Od broja dozvola izdatih bh. državljanima (52 475), od januara do oktobra 2018. godine, 2 193 dozvole su za stalni, a 26 406 za privremeni boravak. Najviše dozvola izdato je u oktobru.

BiH je po broju izdatih dozvola daleko ispred zemalja regiona, poput Crne Gore čiji su državljani dobili 285 boravišnih dozvola, Makedonije s 3 740 boravišnih dozvola, te Srbije i samoproglašeno Kosovo sa s 8 942, odnosno 6 364 boravišne dozvole.

Podaci se odnose na državljane BiH koji su zahtjeve za boravišne dozvole predavali ne samo u Ambasadi Slovenije u BiH, već i u slovenskim ambasadama u drugim zemljama, kao i na broj zahtjeva koje su u ime radnika lično predali poslodavci u Sloveniji.

U tom broju u tabeli uračunati su i podaci o dozvolama za boravak i rad koje se produžavaju u Republici Sloveniji na godišnjem nivou.

Zbir izdatih dozvola za boravak i rad u tabeli ne predstavlja samo boravišne dozvole zbog zaposlenja, već i boravišne dozvole iz drugih razloga određenih u Zakonu o strancima Republike Slovenije, kao što su spajanje porodice, studij, plava karta, drugi opravdani razlozi i sično.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH na rad u inostranstvo ove godine iz BiH je otišlo 10 913 osoba, od čega ih je 10 090 u Sloveniji, dok su 823 radnika dobila posao u Njemačkoj.

Odlaze vozači, varioci, zidari…

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH navode da je u Sloveniju otišlo 23 odsto vozača, isto toliko varioca, sedam odsto zidara, te u manjem postotku ostale profesije uglavnom u vezi sa građevinskom industrijom, kao što su elektroizolateri, hidroizolateri, elektromonteri, hidromonteri, armirači, fasaderi i slično. Radnici koji su otišli u Njemačku dobili su posao kao njegovatelji.

– Za sve ove profesije postoje viškovi na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja u BiH – navode iz Agencije.

Što se tiče uslova rada, Agencija za rad i zapošljavanje BiH povremeno kontroliše poslodavce koji zapošljavaju bh. radnike, te obilaze radnike kako bi se uvjerili da li se sporazumi prema kojima su zaposleni poštuju.

– Mi ne možemo upoređivati uslove rada u inostranstvu i na domaćem tržištu rada, već samo kontrolisati da li se odredbe sporazuma poštuju. Do sada nije bilo slučajeva prevare za posredovanja koja su išla putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a radnici su zadovoljni uslovima rada, prije svega platama – naveli su iz Agencije.

(klix.ba)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!