Studenti ocjenjuju koliko su banjalučki fakulteti zahtjevni: Filozofski najlakši, Elektro noćna mora

789

Predškolsko vaspitanje i pedagogija na Filozofskom fakultetu su najmanje zahtjevni smjerovi, dok je na Medicinskom i Elektrotehničkom najteže steći diplomu, ocijenili su studenti.

Ako je vjerovati studentima koji su u obzir uzeli gradivo, obim predmeta, debljinu knjiga i prosječne godine studiranja na listi najtežih fakulteta našli su se Elektrotehnički, Medicinski, Prirodno-matematički, Pravni i Mašinski fakultet.

– Elektrotehnički fakultet je jako zahtjevan i ne može se olako shvatiti, niti zavšiti ako se ne odrekneš dijela života i posvetiš njemu. Gradivo je obimno, a pored teorije tu je veliki broj zadatak koje treba savladati, zbog čega su retki oni koji ga završe u roku – kaže Đorđe Tihomirović koji se sa Elektrotehnike prebacio na Mašinski fakultet.

Dodaje da je i mašinstvo zahtjevno, ali da se on sam nekako više pronašao na ovom fakultetu.

– Nije isto učiti molekularnu biologiiju u medicini i dječije pjesmice na učiteljskom. Ne potcjenjujem ničiji fakultet, ali iz iskustava drugara znam da oni sa društvenih nauka imaju mnogo više slobodnog vremena, nego neko sa medicine. Ne kažem da je lakše biti učitelj nego ljekar, nego da je lakše postati učitelj nego ljekar – kaže Nikola Simić, budući student medicine.

Iako je za većinju budućih akademaca njihov fakultet najteži, bilo je i onih koji su iskreno u razgovoru sa ekipom „EuroBlica“ priznali da im gradivo nije obimno, te da većinu ispita polažu bez problema.

Tako se na listi onih manje zahtjevnih našli Filozofski, Fakultet politčki nauka, te Fakultet fizičkog faspitanja i sporta, kao i Poljoprivredni fakultet.

Studenti kažu da je najlakše doći do diplome na pedagodiji, predškolskom vaspitanju, učiteljskim studijima, sociologiji i novinarstvu.

– Da se na lažemo, na svakom fakultetu ima po nekoliko teških i nekoliko laganijih predmeta, samo što na nekim ima više ovih prvih, a na nekim ovih drugih. Završila sam novinarstvo, bez muke i uz nekoliko neprespavanih noći, jer su me mučila dva predmeta u cijele četiri godine, dok je drugarica sa Pravnog fakulteta na svakoj godini imala po dva predmeta sa kojima se mučila – ispričala je diplomirana novinarka Sanja.

Nema lakih fakulteta, postoje sam zahtevniji i oni manje zahtjevni studijski programi, ali sve je individualna stvar, smatra sociolog Dragana Aleksić.

– Jasno je da studentu elektrotehnike treba pet puta više vremena da spremi ispit nego onom na učiteljskom ili novinarstvu, ali sve zavisi kakva je ko osoba. Moguće da inženjer elektrotehnike bude totalni duduk za novinarstvo i taj mu fakultet bude noćna mora ili da studentu generacije na medicini ne leže jezici – kaže Aleksićeva.

Dodaje da svako mora izabrati ono što mu odgovara i čime želi da se bavi, te da onaj ko zna šta hoće neće fakultete gledati iz ugla šta je lakše završiti.

– Onaj ko zna da želi biti ljekar, onda se isplati studirati koliko god godina treba, ali onaj ko ne zna šta hoće, on se vodim onim pitanjem – gdje ću se najmanje namučiti – dodaje ona.

Izbjegavanje brojki

Matematika nije svima jača strana, pa ima onih koji su još od osnovne škole znali da će je u širokom luku zaobilaziti. Većina studenata novinarstva, filozofije, istorije, sporta ili sociologije priznaje da su na ovim zanimanjim završili jer nisu talentovani za matematiku i računanje.

– Da sam dobar u matematici studirao bi elektro, ali šta ću, ne ide. Isto tako ne znam zašto bi neko kome dobro idu brojke studirao sociologiju ili srpski jezik, kada je fizika, matematika ili elektrotehnika puno poželjnija na tržištu rada – kaže Nataša Sokić, budući profesor engleskog jezika.

(blic.rs)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!