Razmjera je oblast u kojoj većina ljudi pravi greške prilikom uređenja životnog prostora. Potrebno je “iskusno” oko da bi se prostorija pravilno izbalansirala, odnosno da bi se postigao osjećaj toplog doma u kojem sve izgleda onako kako i treba.
Ako nemate iskusno oko, onda se pridržavajte sljedeća četiri savjeta.
Šta kupujete premalo?
Tepih. Veliki tepih prilično je skup, ali je činjenica da, ukoliko želite da od vaše kuće ili stana napravite ugodni kutak, onda vam je potreban i “pošten” tepih. Na kraju, ne kupujete ga svaki dan. Za maksimalnu harmoniju, većini dnevnih boravaka potreban je tepih dimenzija 250×300 cm.
Slike. Nema ništa loše u golim zidovima, ali ukoliko želite da ih ukrasite onda to radite da dobijete izbalansiran izgled. Opšte pravilo je da slika treba da zauzima pola zida ili tri četvrtine zida na kojem se nalazi, ali majstori uređenja prostora tvrde da je magični broj, zapravo, 0.57.
Na primjer, ako imate prazan zid koji je širok tri metra, tu brojku pomnožite sa 0.57 i otkrićete da vaša slika treba da ima širinu od oko 1.70 metara. To znači da bi se odlično uklopila slika dimenzija 100×150 cm ili zbirka više ramova koji zauzimaju otprilike istu veličinu (uključujući i prostor između njih).
Osvjetljenje. Stone lampe trebalo bi da budu dovoljno visoke da je njihovo dno u visini očiju kada sjedite. Luster iznad stola (trpezarijskog ili u dnevnom boravku) trebalo bi da bude dovoljno veliki da izbalansira površinu ispod sebe – oko 30 cm manji od prečnika stola.
Šta kupujete preveliko?
Kauč. Oko namještaja u dnevnom boravku trebalo bi da bude dovoljno slobodnog prostora za nesmetano hodanje.
Mala prostorija zahtijeva mali kauč, bez obzira na to koliko žudite za većim.
Prevelik kauč vas “tjera” da ga gurate skroz do zida što znači da ne možete da ostavite prostor za kretanje između namještaja, a što samoj prostoriji daje osjećaj prozračnosti i širine. (minimagazin.info)