Još jedno zlato banjalučkim tamburašima

1174

Gradski tamburaški orkestar Banja Luka je pozlatio svoj nastup na jubilarnom, 40. Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe (MFUTG) u Osijeku.

Festival je završen 4. juna dodjelom nagrada i priznanja orkestrima i pojedincima koji su obilježili nastariji i najprestižniji tamburaški festival u regionu.

Festivalski žiri, kome je predsjedavao maestro Siniša Leoplold, dirigent Tamburaškog orkestra Hrvatske radio-televizije,  je jednoglasnom odlukom Gradskom tamburaškom orkestru Banja Luka dodijelio ZLATNU PLAKETU “TAMBURA PAJE KOLARIĆA”.

Banjalučki tamburaši su, pod dirigentskom palicom Zlatana Mirića, u Osijeku zablistali u punom sjaju, predstavivši se Tamburaškom svitom “Balkaniera”, koji je za Gradski tamburaški orkestar upravo za ovu priliku komponovao Zlatan Mirić.

“Babića kolo” je Mirićeva kompozicija koja je, prema propozicijama festivala, za temu imala obradu narodnih muzičkih motiva, a koja je dobila veoma visoke ocjene stručnog žirija festivala.

Bravuroznim izvođenjem kompozicije “Odakle ti, bože, ovi drumovi”, u nadahnutoj interpretaciji Anice Zrilić, uz pratnju Aleksandre Radović i Aljoše Đumića, Gradski tamburaški orkestar je na noge digao publiku u prepunoj sali Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, koja je dugotrajnim i burnim aplauzom pozdravila banjalučke tamburaše.

U revijalnom dijelu MFUTG je nastupio i Evropski omladinski tamburaški orkestar, u čijem sastavu svira devet mladih članova Gradskog tamburaškog orkestra.

Ovom svojevrsnom mladom tamburaškom reprezentacijom Evrope, u kojoj sviraju talentovani mladi tamburaši iz osam evropkih zemalja, u Osijeku su dirigovali profesor Budimir Stojanović iz Beograda i dirigent GTO Banja Luka Zlatan Mirić.

Osiječki tamburaški festival je pokrenut daleke 1958. godine, kada je na konferenciji Saveza muzičkih društava Jugoslavije, održanoj u Novom Sadu, usvojen prijedlog o osnivanju Festivala tamburaške glazbe Jugoslavije, sa sjedištem u Osijeku.

Pokretanje ovog festivala je označilo novu eru muziciranja na tamburi.  Do tada cijenjena kao narodni instrument, tambura kreće u susret umjetničkoj muzici, čime se u cijelosti počinje mijenjati jednodimenzionalna percepcija ovoga instrumenta.

Od 1961. godine se pobjednicima festivala u Osijeku dodjeljuju Zlatna, Srebrena i Bornzana plaket,a, koja nosi ime Paje Kolarića, osnivača prvog tamburaškog društva u Evropi.  Ovo društvo u Osijeku djeluje neprekidno od 1847. godine i danas sa ponosom nosi njegovo ime., navode organizatori.

(unoportal.net)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!