Dio povjerilaca oborio izvještaj o radu stečajne upravnice Banke Srpske

483

Stečajna upravnica Banke Srpske Mirjana Golić zatražila je juče od suda da je razriješi jer su protiv njenog izvještaja i odluka o diobi novca bili predstavnici fondova kojima upravlja Investiciono-razvojna banka (IRB) RS i druge institucije.

Stečajni sudija Nedeljko Milijević nije donio odluku da li će prihvatiti taj zahtjev.

Na izvještajnom ročištu u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci koje je trajalo skoro šest časova vođena je burna rasprava između Golićeve i predstavnika povezanih pravnih lica koji su iznijeli primjedbe na njen izvještaj i predložene odluke za glasanje. Sudija je nakon više pokušaja da smiri situaciju odlučio da odluke Golićeve stavi na glasanje. Zahvaljujući većini koju imaju povezana pravna lica nisu prihvaćeni njen izvještaj i prijedlozi koji se odnose na diobu 30 miliona maraka koje banka ima na računu. Odbačen je i prigovor IRB-a na prvu djelimičnu diobu i ustupanje kreditnog portfolija i imovine Banke Srpske povezanim pravnim licima iz koje bi namirili potraživanja nakon što budu izmireni svi ostali povjerioci.

– Zatražila sam da me razriješe jer ne želim da sa mnom mešetare kao što su sa bankom. Mali depozitari uvijek će biti nadglasani. Ovo je banka sa većinskim državnim kapitalom i samim tim u stečajnom postupku su većinom glasovi državnih firmi, odnosno povezanih lica koja su svrstana u peti suspendovani isplatni red i posljednji su u nizu namirenja – kazala je Golićeva.

Naglasila je da na računu banke ima dovoljno novca za isplatu svih povjerioca, a da povezana pravna lica u ovom slučaju to osporavaju i nisu spremna za taj korak.

– Oni ne prihvataju djelimične diobe. Odbor povjerilaca u kojem sjede predstavnici povezanih pravnih lica ranije je usvojio izvještaj i tada su prihvatili sve radnje stečajnog upravnika. Danas imaju drugi stav, što znači da su dobili instrukcije da zajednički djeluju i da obore izvještaj u kojem je predložena i dioba novca. Povjerioci su sada dovedeni u “tajm aut” i novac se ne može dijeliti – rekla je Golićeva.

Naglasila je da je ovim potezom povezanih pravnih lica blokiran stečajni postupak i izmirenje novca povjeriocima.

– Novca ima za sve povjerioce do isplate povezanih pravnih lica. Njima kao osnivačima pripada imovina Banke Srpske. Nisu zainteresovani za to i treba ih pitati zašto nisu za takav pristup – navela je Golićeva.

Pojedine štediše koje su imale novac u Banci Srpske u sudu su prepričavali svoju potresnu sudbinu sa kojom su se suočili nakon što je banka propala i oni ostali bez novca.

Skupština povjerilaca usvojila je jedino odluku da licima koji izmire obaveze na osnovu kredita do kraja septembra bude otpisana zatezna kamata i da bude nastavljena prodaja imovine Banke Srpske.

Prije ovog ročišta održan je i nastavak ispitnog na kojem je Golićeva predstavila nove pristigle prijave povjerilaca koji od Banke Srpske traže 1,14 miliona od čega je osporila 83.000 KM. Time su prijavljena potraživanja povjerilaca dostigla 254,40 miliona, a osporeno je oko 70 miliona KM. Priznata potraživanja povezanih pravnih lica iznose 112 miliona KM.

Zatvoreni krediti

Mirjana Golić je rekla da je u Banci Srpske od otvaranja stečaja zatvoreno 66 kredita.

– Potraživanja na osnovu tih kredita iznose 2,76 miliona, a naplaćeno je 2,30 miliona KM. Razlika između priznatih i naplaćenih potraživanja odnosi se na otpis zateznih kamata – kazala je Golićeva.

(glassrpske.com)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!