Srčani bolesnici u Srpskoj često su prisiljeni da idu privatno kardiologu pošto u državnim bolnicama na holter moraju da čekaju mjesecima.
Oni koji nemaju novca, nemaju drugog izbora nego da se naoružaju velikim strpljenjem, jer im, u najboljem slučaju, ne gine čekanje od tri-četiri mjeseca.
Podsjetimo, holter EKG je 24-satni postupak kojim se pomoću holter uređaja kontinuirano bilježi aktivnost srca za vrijeme uobičajenih dnevnih aktivnosti.
Marko V. iz Banjaluke, kojem srce radi sa 30 odsto kapaciteta, kaže da su ga u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) na pomenuti postupak praćenja rada srca naručili za 25. april.
– Nedavno mi je pozlilo, pa sam odmah otišao u hitnu. Slijedi odlazak kod porodičnog ljekara koji je uradio EKG i još jedan pregled, te naznačio koje još preglede moram da obavim. Uradio sam nalaz krvi i štitne žlijezde, poslije čega sledi naručivanje kod kardiologa – priča naš sagovornik.
Kako naglašava, tek tada kreću njegove muke, pošto su mu u UKC rekli da na red za holter može da dođe tek krajem aprila.
– Iako se jako loše osjećam, jedva hodam i govorim – što sam im i rekao, poručili su da prije pomenutog datuma nema nijedan slobodni termin. Odlučio sam da neću čekati, nego otići kod privatnika, kod kojeg holter košta 100, a još jedan pregled koji trebam da uradim 120 KM. Nemam izbora, nego da odem kod privatnika, jer mi ne pada na pamet da čekam april. Ipak, nije mi jasno da i teško bolesni koji malo-malo završavaju u hitnoj, moraju mjesecima da čekaju – ističe naš sagovornik.
Slično iskustvo imala je i Vedrana Š, s tom razlikom što je, zato što nije imala novca da ode kod privatnika, na holter čekala skoro puna četiri mjeseca.
– U aprilu prošle godine sam doživjela moždani udar, nakon čega mi je kardiolog prepisao nošenje holtera. Da bi bio načisto da li mi treba i kakva terapija, kardiolog je tražio da nosim holter. Odmah sam od porodičnog ljekara uzela uputnicu, ali sam na termin za holter čekala četiri mjeseca. Tačnije, na red za ovaj pregled došla sam 1. avgusta. Nisam imala izbora, jer za privatne preglede nemam novaca – kaže ona.
U UKC ističu da se, imajući u vidu da je riječ o najvećoj zdravstvenoj ustanovi koja zbrinjava pacijente iz čitave Srpske, lista čekanja na određen pregled ne razlikuje mnogo od lista čekanja na taj isti pregled u drugim zdravstvenim ustanovama u regionu.
Sve zavisi od medicinske indikacije
– Čak su liste čekanja kod nas znatno kraće. U Klinici za kardiologiju UKC dužina čekanja za snimanje 24h holter EKG je trenutno pet mjeseci. Holter se svakodnevno radi kako hospitalizovanim tako i ambulantnim pacijentima – kaže načelnica ove klinike Tamara Kovačević Preradović.
– Dužina čekanja na postavljanje holtera zavisi isključivo od medicinske indikacije. Pacijenti koji su indikovani kao hitni slučajevi od strane ordinirajućeg kardiologa, ne čekaju za ovaj pregled nego se holter postavlja odmah – ističe Preradovićeva.
Niko se ne javlja
Pored čekanja na stavljanje holtera, pacijenti ponekad mjesecima moraju da čekaju i na nalaz, što znači da cjelokupna procedura zna da traje i preko pola godina. Prema iskustvima naših sagovornika, na nalaz se čeka minimalno dva mjeseca, a često i duže.
Građane posebno ljuti to što neretko, kad žele da zakažu pregled ili dobiju informaciju kad će biti gotov nalaz, danima moraju da zovu UKC, u kojem dežurni telefoni uglavnom – ćute. Tako se dešavalo da pacijent po dvije sedmice zove, i to po desetak puta dnevno, a da mu se niko ne javi na telefon.
(blic.rs)