Klinika za psihijatriju u katastrofalnom stanju: Bolesnički dani u oronulim barakama punim vlage

1914

Pacijenti Klinike za psihijatriju svako jutro se bude u trošnim bolničkim barakama punim vlage.

Dotrajale instalacije i stolarija, kreveti, stolice i drugi namještaj iz prošlog vijeka, stara i isprana posteljina više liče na scene iz horor filmova, nego na mjesto gdje se liječi stotinak hospitalizovanih sa različitim mentalnim poremećajima i bolestima.

Nema godišnjeg doba koje ne predstavlja problem: zbog loše izolacije ljeti je u prostorijama prevruće, a kad su padavine prokišnjava.

Ova klinika smještena je u barakama izgrađenim poslije zemljotresa 1969. godine, kao privremeno rješenje.

Iako je prije nekoliko godina dio klinike rekonstruisan i koliko-toliko zadovoljava najosnovnije standarde, drugi dio je tako loš da je jedna od baraka prošle godine srušena zbog dotrajalosti.

U Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske ističu da su rukovodstvo i svi zaposleni u potpunosti upoznati sa uslovima rada, te smještaja i boravka pacijenata u Klinici za psihijatriju.

– Upravo zato nastojimo da pomoću apliciranja i realizacije različitih projekata poboljšamo uslove rada i boravka u Klinici. Iako određeni vremenski period nije bilo sistematičnih ulaganja u Kliniku za psihijatriju u smislu fizičke revitalizacije objekata, kontinuirano se, onoliko koliko to budžet Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske dopušta, saniraju goruće stavke – navode u UKC RS.

Prema njihovim riječima, uz veliki angažman načelnice Klinike, Nere Zivlak Radulović, aplicirali su kod Vlade Japana za dodjelu grant pomoći za temeljne projekte, u nastojanju da poprave uslove u Klinici.

– Stanovište poslovodstva i svih zaposlenih jeste da je, bez obzira na rekonstrukciju i izgradnju UKC RS, funkcionisanje cijelog sistema otežano, ukoliko se ne riješi status Psihijatrije – ističu u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Srpskoj.

Ipak, dodaju da uslovi u ovoj Klinici ni jednim dijelom ne utiču na rad i odnos prema pacijentima, kojima se u svakom trenutku, 24 časa 365 dana pruža adekvatna zdravstvena zaštita.

– U Klinici za psihijatriju, koja raspolaže sa kapacitetom od 100 kreveta, poštuju se ne samo svi etički i moralni principi već i svi članovi Zakona o zaštiti lica sa mentalnim poremećajima. Rad osoblja se svakodnevno prati i u slučaju bilo kakvih nepravilnosti sprovode se jasno definisane procedure – zaključuju u UKC RS.

Da psihički oboljelima koji dane provode u neadekvatnim uslovima nije ni malo lako, te da jedinu svijetlu tačku vide u medicinskom osoblju, saglasni su i psiholozi.

– Takvi pacijenti su zastrašeni i prestravljeni stanjem koje im se dešava- suočavaju se sa svojim aspektima koji su im strani i neprijatni. Taj osjećaj otuđenosti od samog sebe može biti intenziviran lošim uslovima, koji doprinosi osjećaju neadekvatnosti i otpisanosti. Prijatno i predano osoblje mogu znatno doprinijeti smanjenju tih negativnih emocija i razmišljanja koji se “lijepe” na osnovnu bolest – smatra psiholog, Irena Spasojević.

Traže načine da bude bolje

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS poručuju da su upoznati sa uslovima u kojima radi Klinika za psihijatriju.

– Nastojaćemo da pronađemo model unapređenja uslova rada, jer nam je jedan od prioriteta stalno poboljšanje kvaliteta usluga i efikasnog sistema upravljanja mentalnim zdravljem – poručuju iz resornog ministarstva.

(EuroBlic)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!