Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je Srni da je u Prijedlogu zakona o Nacionalnom parku “Drina” jasno propisano da pravo svojine na nepokretnosti ostaje nepromijenjeno stupanjem na snagu ovog zakona, što znači da će građani čija se privatna imovina nalazi u zoni budućeg parka i dalje biti vlasnici svojih imanja.
Ona je naglasila da to znači da će građani moći da raspolažu svojom imovinom i da obavljaju sve djelatnosti kao i do sada.
– Mi smo kao obrađivač, u odnosu na Nacrt, u Prijedlogu zakona o Nacionalnom parku “Drina”, preciznije definisali pitanje prava svojine fizičkih i pravnih lica na nepokretnosti koje se nalaze u obuhvatu Nacionalnog parka – istakla je Golićeva.
Ona je pojasnila da je to urađeno, jer je tokom javne rasprave o nacrtu ovog zakona bilo pokušaja da se manipuliše javnošću, prije svega, lokalnim stanovništvom čija će se imovina naći u ovom zaštićenom području, da će im proglašenjem Nacionalnog parka “Drina” biti oduzeta imovina.
Prema njenim riječima, Prijedlogom zakona su precizirane i odredbe kojima se propisuju mjere zaštite po zonama u kojima se sprovode režimi zaštite, a koje neće ugroziti tradicionalni način proizvodnje, sa minimalnim ograničenjima.
– Ciljevi zaštite Nacionalnog parka ne mogu se ostvariti u potpunosti i na primjeren način bez učešća lokalnog stanovništva, jer se razvoj Nacionalnog parka ne zasniva samo na zaštiti prirodnih i kulturnih vrijednosti, nego i na mogućnostima privrednog razvoja – naglasila je Golićeva.
Ona je poručila da je osnivanje ovog Nacionalnog parka u funkciji održivog razvoja područja, a razvoj je, u skladu sa smjernicama datim u Studiji za proglašenje zaštićenog područja Nacionalnog parka “Drina”, koja je zakonski osnov za proglašenje zaštićenog područja i koja je prethodila izradi Nacrta zakona, baziran na korišćenju, zaštiti i očuvanju poljoprivrednog zemljišnog fonda i aktivnostima koje usmjeravaju stanovništvo na razvoj stočarstva, pčelarstva, proizvodnju ljekovitog bilja, te organsku poljoprivrednu proizvodnju.
– Studijom je predviđeno da se razvoj poljoprivrede u ovom području bazira na malim prerađivačkim poljoprivrednim kapacitetima koji će proizvoditi zdravu hranu i koji će biti ne samo u funkciji turizma, već će se proizvoditi brendirani proizvodi koji bi postali prepoznatljivi na tržištu – navela je Golićeva.
Ona je dodala da se razvoj poljoprivrede na ovom prodručju posmatra zajedno sa sveobuhvatnim razvojem sela i turističke ponude, seoskim turizmom i ponudom hrane proizvedene na ovom području.
– S druge strane, dosljedno sprovođenje koncepta održivog razvoja poljoprivrede i korišćenja raspoloživih resurse predstavlja najbolju branu ozbiljnom ugrožavanju životne sredine – poručila je Golićeva.
Ona je podsjetila da će Nacionalnim parkom upravljati Јavna ustanova Nacionalni park “Drina” Srebrenica, čije osnivanje je predviđeno u roku od godinu dana od stupanja na snagu ovog zakona, a čije sjedište je predviđeno na području opštine Srebrenica.
– Osnivanjem javne ustanove otvaraju se nova radna mjesta i, što je još važnije, stvara se šansa za održiv povratak raseljenog stanovništva – naglasila je Golićeva.
Na dnevnom redu 19. sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, koja počinje naredne sedmice, naći će se i Prijedlog zakona o Nacionalnom parku “Drina”, javljaju agencije.