Treća redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena danas u 10 časova raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju – po hitnom postupku.
Na usvojenom dnevnom redu Treće redovne sjednice nalazi se 18 tačaka. Sa dnevnog reda povučen je Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2022. godinu, na njihov zahtjev.
Poslanici će na sjednici, između ostalog, razmatrati: Prijedlog Rezolucije o zaštiti Srba na Kosovu i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije – prijedlog predsjednika Narodne skupštine dr Nenada Stevandića i Nacrt zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasljeđa Svetog manastira Hilandar – prijedlog predsjednika Republike Milorada Dodika.
Obrazlažući kao predlagač Prijedlog rezolucije o zaštiti Srba na Kosovu i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije predsjednik Stevandić je rekao da se Rezolucijom pozdravlja pravo Srbije da brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet garantovan međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, kao prava koja joj niko niti može osporiti niti oduzeti.
U dokumentu se osuđuje i konstantno kršenje ljudskih prava Srba i drugog nealbanskog stanovništva, posebno prava na život i na imovinu, od kosovskih Albanaca i njihovih vlasti, a pozivaju se predstavnici međunarodne zajednice da to ozbiljno osude.
Predsjednik Stevandić je rekao da se nakon 1999. godine i Kumanovskog sporazuma, te Rezolucije 1244. Ujedinjenih nacija pokazalo da međunarodne garancije nisu bile prepreka za daljnje pogrome, ugrožavanje života i kulturnog naslijeđa na Kosovu i Metohiji. Podsjetio je da za martovski pogrom 2004. godine niko nije odgovarao, kao za i brojna ubistva, pokušaje ubistva, otimanja i protjerivanja srpskog naroda.
On je pozvao na podršku Srbima na Kosovu, ali i svim aktima i potezima Republike Srbije, a međunarodne faktore u Evropskoj uniji i Ujedinjenim cacijama pozvao je na poštovanje Rezolucije 1244. kao i Povelja o ljudskim pravima koja se, što se Srba tiče, nemilice krše.
Stevandić je za trenutnu krizu na Kosovu i Metohiji okrivio isključivo predsjednika privremenih kosovskih institucija Aljbina Kurtija, kojem je, kako navodi Stevandić, “potpuno jasno da se geopolitčki raspored snaga u svijetu mijenja i da je izvjesno poboljšanje tih uslova za Srbiju i Srbe zbog čega su kosovski lideri, prevashodno Kurti, pokrenuli talas nasilja, pokušavajući da eskaliraju veći sukob i u njega uvuku NATO i zemlje Evropske unije kao podršku svojim odlukama”.
Na kraju izlaganja Stevandić je poslanike pozvao na sabornost i zajednički stav po ovom pitanju i usvajanje Rezolucije.
Poslanici su okončali i raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima – po hitnom postupku.
Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan rekao je da će se u skladu sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima stvoriti zakonski okvir i urediti pitanja neophodna za obavljanje srednjoškolskog obrazovanja i vaspitanja u okviru Srednje škole unutrašnjih poslova pri resornom ministarstvu
Preostale tačke Dnevnog reda:
4. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju – po hitnom postupku;
5. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske;
6. Nacrt zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasljeđa Svetog manastira Hilandar – prijedlog predsjednika Republike;
7. Nacrt zakona o dopuni Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske;
8. Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima Republike Srpske;
9. Konsolidovani izvještaj o izvršenju Budžeta Republike Srpske za period 1. 1 – 31. 12. 2022. godine;
10. Izvještaj o radu Ministarstva unutrašnjih poslova za 2022. godinu;
11. Izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komisije za koncesije za 2022. godinu;
12. Izvještaj o radu i izvršenju Rebalansa finansijskog plana – Budžeta ЈU Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu za period 1. 1 – 31. 12. 2022. godine;
13. Godišnji izvještaj o radu Ombudsmana za djecu za 2022. godinu;
14. Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine za 2022. godinu;
15. Informacija o odlukama o pomilovanju u 2022. godini;
16. Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj za drugi Projekat podrške zapošljavanju (WB IBRD 9381-BA);
17. Prijedlog odluke o kriterijumima za ocjenu stepena razvijenosti jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj;
18. Izbor i imenovanja.
IZVOR:RTRS