Putem aplikacije “Građanska patrola” za mjesec dana, od kada je aktivirana, bilo je 816 prijava građana, a najviše ih se odnosilo na komunalnu i saobraćajnu infrastrukturu, potvrdili su u Gradskoj upravi.
Građani su u najvećoj mjeri prijavljivali nepropisno parkiranje (više od 200 puta), nepropisno odlaganje otpada (150 puta), oštećenja na putevima (150 puta), a više od 100 puta korisnici aplikacije alarmirali su službe zbog devastacije javnog zelenila.
Zoran S. kaže da mu je drago što je uvedena ova aplikacija i da je do sada već prijavio dva problema putem nje.
“Uslikao sam veliku rupu na putu i ogromnu količinu smeća oko kontejnera kod zgrade u kojoj živim i prijavio putem ove aplikacije”, rekao je on.
“Građanska patrola” je informatička aplikacija kojom građani mogu mobilnim telefonima na licu mjesta da fotografišu određeni problem na koji naiđu i o tome obavijeste nadležnu gradsku službu. Građani na ovaj način mogu da prijave slučajeve divljih deponija, neispravnih kontejnera, zaprljanosti i oštećenja javnih i zelenih površina, začepljenih slivnika, oštećenja parkovske opreme, oštećene nadstrešnice od autobuskih stajališta, urbane opreme i uređaja na parkingu i neispravne javne rasvjete. “Građanska patrola” je domaći proizvod, koji je gradu donirala banjalučka firma “DVC Solutions”, a aplikacija je dostupna na platformama “Play store” i “App store”. Korisnici ovu aplikaciju koriste bez registracije i ne prosljeđuju lične podatke i sve prijave su anonimne. Prema podacima “DVC Solutionsa”, u prvih mjesec dana registrovano je 1.800 građana koji aktivno koriste aplikaciju.
Prijave
200 nepropisnih parkiranja
150 odlaganja otpada
150 oštećenje na putevima
100 devastacija javnog zelenila
(nezavisne.com)