Zamjenik gradonačelnika Banjaluke Srđan Amidžić izjavio je da se, kada je riječ o Toplani, odbornici nalaze na pretposljednjoj stepenici da riješe problem koji ovaj grad muči posljednjih 20 godina.
“Pred odbornicima će se naći set od četiri dokumenta koji se odnose na uređenje sistema daljinskog grijanja u smislu kakve su obaveze toplane prema korisnicima usluga i obrnuto. Posebno se vodilo računa na dio koji se odnosi na kvalitet grijanja, odnosno da standardi koji važe u regionu moraju biti primijenjeni i kod nas. S druge strane, kroz opšte uslove, se predviđa i uvođenje noćnog režima grijanja”, pojasnio je Amidžić.
On je istakao da je svima u interesu da se obezbijedi kvalitetno i pouzdano grijanje s obzirom da su korisnici ove usluge i fizička i pravna lica, vrtići, škole, bolnice u kojima se ne smije desiti da dođe do prekida snabdijevanja grijanja.
Amidžić je za RTRS rekao da je za površinu od oko 1,2 miliona kvadratnih metara, koliko toplana trenutno grije, potrebno oko 68 megavata energije što nova eko toplana sa dvije podstanice na Starčevici i Kočićevom vijencu zadovoljava.
Što se tiče načina plaćanja, on ističe da novi cjenovnik za one koji imaju kalorimetre predviđa uvođenje fiksnog dijela u iznosu od 32 feninga po kvadratnom metru, što predstavlja ekonomsko održiv sistem i dodao da svi gradovi u zemljama okruženja imaju mnogo veće naknade za ovu vrstu usluge.
Amidžić je napomenuo i da će sa uvođenjem fiksnog dijela, korisnici sa kalorimetrima i dalje biti u povoljnijoj poziciji u odnosu na potrošače koji plaćaju gradsko grijanje po kvadratnom metru, javlja Srna.