Bivši asistent AGF navodi: „Obarala je djecu profesora, pa dobila otkaz“

910

Kako bi izašla u susret studentima, profesorka Milena Stavrić, držala je ispite ranom zorom, da bi na kraju bila otpuštena zbog toga, jer djeca pojedinih profesora ni tada nisu uspjela da polože – tvrdi bivši asistent AGF Banjaluka Dragoljub Borojević, koji je i sam otpušten pod sumnjivim okolnostima, zbog čega je i tužio Univerzitet.

Razočaran dešavanjima na AGF Borojević je odlučio da progovori za „EuroBlic“ i kaže da je slučaj profesorke Stavrić samo kap u moru, u odnosu na sve ono što se dešavalo posljednjih godina. Iako su prošli svi rokovi za ispite, Stavrićeva je na molbu studenata odlučila da zakaže još jedan rok u neobičnom terminu kako bi im izašla u susret.

– Ona je tada bila profesorka u Beču i autobusom je u tri ujutru došla u Banjaluku kako bi pomogla studentima. Ispit je zakazala u šest časova ujutro, zbog činjenice da je imala predavanja od osam sati. Studentima to tada nije smetalo. Međutim, na tom roku su ponovo pala djeca uglednih profesora – kaže Borojević.

Nakon objavljenih rezultata uslijedio je novi šok. Studenti koji su ranije pristali na ispit u ranim jutarnjim satima digli su pobunu zbog termina. Profesorka je na kraju platila ceh i dobila je otkaz na fakultetu.

-Tako je Univerzitet u Banjaluci ostao bez ugledne profesorke, koja sada predaje na Harvardu, jednom od najboljih svjetskih fakulteta, ali eto nama nije valjala jer nije htjela da namješta ispite za podobne studente – zaključio je bivši asistent AGF.

Osim što je bio svjedok nezakonitim radnjama na Univerzitetu, on je nepravdu osjetio i na svojoj koži, jer je poslije 12 godina rada na fakultetu otpušten, i to mimo zakona.

Po jednom članu zakona sam biran i zaposlen, a otpušten po nekom sasvim drugom članu, što je totalni apsurd. Nakon isteka mog mandata kao asistenta, po zakonu je šest mjeseci ranije morao biti raspisan novi konkurs.

Otpušten sam pod izgovorom da nisam stekao „isto ili više zvanje“, ali to nisam ni mogao, jer konkurs za to zvanje nikad nije ni raspisan, što je očigledno kršenje zakona – pojašnjava Borojević, koji je tužio univerzitet, jer se u rešenju o otkazu navodi da je otpušten po članu zakona koji nigde nije spominjan u ugovoru o radu.

Na Univerzitetu u Banjaluci tvrde da nisu bili obavezni raspisati taj konkurs, međutim, u zakonu su čak propisane i kazne ako se to ne uradi. Borojević je sada na doktorskim studijama u Beogradu, tvrdi da bi ih ove godine završio, da mu Univerzitet nije „zabio nož u leđa“.  Njegovu priču potvrđuju i sadašnji i bivši studenti sa kojima smo razgovarali, te o njemu imaju samo riječi hvale uz komentare da fakultetu i te kako nedostaje još asistenata.

Zbog svega toga, on je, osim na sudu, pravdu potražio i u resornom ministarstvu, sve prijavio prosvjetnoj inspekciji, a ozbiljne žalbe uložio je i rektoratu.

– Razgovarao sam sa tadašnjim rektorom Milanom Matarugom, koji je izrazio žaljenje, ali ništa nije mogao zbog „bare“ koju je iza sebe ostavio njegov prethodnik Stanko Stanić. Iskreno, žao mi je Mataruge, jer mu kriminalci nisu dozvolili da radi, a i novi rektor će imati probleme zbog sve te zaostavštine – rekao je Borojević.

Iako je Mataruga u razgovoru sa Borojevićom usmeno pristao da se spor završi sporazumno i da se problemi riješe, sa Univerziteta mu je stigao odgovor da se sporazum odbija i da se sudski postupak nastavlja. Odgovor koji je dobio bio je potpisan kao da ga šalje Mataruga, ali bez njegovog ručnog potpisa i pečata.

On ističe da podržava studente u njihovoj borbi da se konačno nešto promijeni, te da mu je žao vrijednih i poštenih ljudi zaposlenih na banjalučkom Univerzitetu, koji se zbog kriminalaca stavljaju isti koš sa njima.

Tvrde da je sve po zakonu

Sa Univerziteta stižu odgovori da su sve radili po zakonu i da su asistenti otkaz dobili jer u toku mandata nisu odbranili doktorski rad. Tvrde da nisu radili po starom zakonu, nego da taj član tada nije još bio osporen.

– Borojević je podnio apelaciju Ustavnom sudu RS kojom je osporen sporni član da takvi kandidati mogu biti birani u zvanje višeg asistenta samo jednom. Ovaj zakon se može primenjivati na ovaj slučaj jer im je radni odnos prestao pre donošenja ove odluke – kaže dekan AGF Brankica Milojević.

Po Borojevićevom ugovoru o radu, koji je u posjedu „EuroBlica“ nigdje ne piše da je obavezan da doktorira u tom periodu, što je navedeno kao razlog njegovog otkaza.

(EuroBlic)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!