Strukovni sindikat doktora medicine RS uputio zahtjev za povećanje plata

805

Na osnovu odluke Glavnog odbora Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske koji djeluje kao reprezentativni sindikat u bolničkoj djelatnosti i djelatnosti medicinske i stomatološke prakse, obraćamo se sa zahtjevom da se od 2018. godine povećaju plate zdravstvenim radnicima u javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, navode u Strukovnom sinidikatu doktora medicine Republike Srpske.

REPUBLIKA SRPSKA

  • VLADA – predsjednik Vlade
  • MINISTARSTVO ZDRAVLJA I SOCIJALNE ZAŠTITE – ministru
  • MINISTARSTVO FINANSIJA – ministru

 

Zahtjev za povećanje plate osnovano zasnivamo na sledećim razlozima:

 

  1. Donošenjem Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske iz 2009.godine i snižavanjem platnih koeficijenata neosnovano su i značajno umanjenje postojeće plate radnika u javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj. Pored navedenog odredbama člana 5. istog zakona utvrđeno je i da se naknada za topli obrok, zimnicu, ogrev i regres uračunavaju u iznos osnovne plate i da se ove naknade ne mogu naknadno iskazivati, a što je dodatno  umanjilo ukupna primanja radnika u zdravstvu.

 

  1. Početkom 2017.godine donošenjem izmjenama i dopunama gore navedenog zakona, plate radnika u zdravstvu su ponovo umanjene, a zbog smanjenja naknade za minuli rad.

 

  1. Višegodišnjom primjenom navedenog zakona o platama radnici u zdravstvu su dovedeni u neravnopravan položaj na način da ostvaruju značajno manja prava po osnovu radu u odnosu na prava drugih radnika u Republici Srpskoj, jer je važeći Zakon o platama u koliziji sa odredbama člana 132. stav 1. tačke 4. Zakona o radu, a kojim se utvrđuje pravo radnika na isplatu troškova jednog toplog obroka, a što se ne može uračunavati u iznos osnovne plate radnika.

 

  1. Činjenica je i da radnici u zdravstvu već duže od godinu dana ne mogu da ostvare pravo na uvećanje osnovne plate, kako je to utvrđeno odredbama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti zdravstva (Sl.gl. RS br. 72/16 i 111/16), jer se navedeni kolektivni ugovor iz nepoznatih razloga ne primjenjuje, iako je stupio na snagu još u avgustu 2016.godine.

 

  1. Poseban  razlog zbog kojeg se traži povećanje plata je činjenica da je sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj početkom 2009. godine iznosila 1.149 KM, a da u septembru 2017.godine ona iznosi 1.850 KM, kao i da plate radnika u javnim zdravstvenim ustanovama nisu povećavane još od 2009.godine i da su značajno umanjene zbog smanjenje naknada za minuli rad i nepoštovanja važećeg kolektivnog ugovora.

 

  1. Nove okolnosti na osnovu kojih se potpuno otvara tržišta rada u zemaljama EU zdravstvenim radnicima iz Republike Srpske, kao i izuzetno težak socijalni i ekonomski položaj radnika u zdravstvu i nihove niske zarade značajno utiču na porast migracija zdravstvenih kadrova, a zbog čega postoji realna mogućnost da u vrlo kratkom periodu brojni najstručniji zdravstveni radnici napuste javnu zdravstvenu službu i trajno se isele iz Republike Srpske, a što može dovesti do ugrožavanja postojćeg sistema zdravstvene zaštite. Smatramo potrebnim da se hitno preduzmu najozbiljnije mjere na poboljšanju ekonomaskog i socijalnog položaja zdravstvenih radnika, kao i da se bez odlaganja pristupi značajnijempovećanju njihovih primanja.. Pema nepotpunim podacima procjenuje se da je do sada javne zdtravstvene ustanove u Republici Srpskoj napustilo više od 500 najiskusnijih zdravstvenih radnika.

 

  1. Na kraju ističemo da je Vlada Republike Srpske u pripremi budžeta i ekonomske polititike za 2018.godinu najavila da za narednu godinu planira povećanje penzija i najniže cijene rada jer je u 2017. godini ostvaren značajan rast PDV, kao i da Fond zdravstvenog osiguranja RS u zadnjem periodu ostvaruje uvećanje prihode po osnovu obaveznih doprinosa, a što sve predstavlja realan osnov za značajno povećanje plata zdravstvenim radnicima, odnosno da se izvrši usklađivanje plata sa rastom troškova, kao i  da  se  realno prihvate izmjenjeni uslovi na tržištu rada zemalja EU i država u okruženju Republike Srpske.

 

Uzimajući u obzir naprijed navedene činjenice kao i postojeći socijalni i ekonomski položaj zdravstvenih radnika u javnim zdravstvenim ustanovama, kao i da se važećim zakonom utvrđuje plate zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, ovim zahtjevom tražimo da se plate zdravstvenik radnika u 2018.godini uvećaju u iznosu od 10% do 12%, a zavisno od stepana složenosti i uslova rada u kojima rade zdravstveni radnici i to na način da se izmjenama odredbi navedenog zakona uvećaju najniži platni koeficijenti na sledeći način:

 

  1. Zdravstveni radnik sa SSS – najniži koeficijent 7.5,
  2. Zdravstveni radnik sa VŠS – najniži koeficijent 8,5,
  3. Zdravstveni radnik VSS 180-240 ECTS – najniži koeficijent 11,5
  4. Doktor medicine – najniži koeficijent 12.00
  5. Doktor medicine specijalista – najniži koeficijent 14.5
  6. Doktor medicine supspecijalista – najniži koeficijent 15.5

 

U skladu sa navedenim zahtjevom, Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske, kao reprezentativni sindikat u bolničkoj djelatnosti i djelatnosti medicinske i stomatološke prakse i kao odgovoran i razuman socijalni partner poziva Vladu Republike Srpske da u funkciji poslodavca odgovorno i razumno razmotri izneseni zahtjev ovog Sindikata za povećanje plata zdravstvenim radnicima u javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj i da se o navedenom zahtjevu izjasni u razumnom roku, navodi se u saopštenju.

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!