Odluka Ustavnog suda BiH nema pravnog, političkog ili ekonomskog smisla

468

Sa stanovišta prava, odluka Ustavnog suda u predmetu Han Pijesak je neodbranjiva, komentar je Vlade Srpske povodom odbijanja apelacije Pravobranilaštva Republike Srpske u vezi sa knjiženjem vojne imovine.

Komentar objavljen na sajtu Vlade Republike Srpske prenosimo u cijelosti:

– Suprotna je Sporazumu o sukcesiji iz 2001. godine, što je jasno i vidljivo iz samih odredbi Sporazuma, te praksi strana ugovornica koje je sprovode i ranijim odlukama Ustavnog suda.

– Sporazum o sukcesiji ni na koji način ne nastoji niti mu je cilj da uredi raspolaganje državnom imovinom unutar države nasljednice na koju je imovina prenesena, što je pitanje domaćeg prava.

– Okvirni zakon o privatizaciji preduzeća i banaka u BiH iz 1999. godine izričito uvažava pravo entiteta da privatizuje državnu imovinu koja se nalazi na njihovoj teritoriji. Godine 2007, Ustavni sud BiH odbio je zahtjev kojim se tvrdilo da ovaj zakon, pri tom, narušava prava na državnu imovinu, čime je pokazao da Sporazum o sukcesiji državnu imovinu ne dodjeljuje nivou BiH.

– Visoki predstavnik nametnuo je “Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Republike Sprske” i “Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Federacije” 2005. godine, čiji naslov i odredbe uvažavaju da su entiteti vlasnici državne imovine.

– Odluka Ustavnog suda takođe je suprotna ranijoj odluci o državnoj imovini broj U-1/11. U toj odluci, Sud smatra da Parlamentarna skupština BiH – dakle, ne sudovi – ima izričito pravo da raspodjeljuje državnu imovinu, pri čemu mora uzeti u obzir “interese i potrebe entiteta”.

– Odlukom u predmetu Han Pijesak nastavljen je politički napad Bošnjaka na dejtonsku strukturu i Ustav BiH sa ciljem centralizovanja vlasti podrivanjem Republike Srpske i nastojanjima da joj se oduzme teritorija. Ovi politički akti prijete stabilnosti i budućnosti BiH.

– Bošnjaci već godinama koriste Ustavni sud kao politički instrument sa ciljem delegitimizacije Republike Srpske i restrukturiranja ustavnog okvira i nadležnosti koje su uspostavljene Dejtonskim sporazumom.

– Međunarodni eksperti, zvaničnici, čak i bivše sudije ovog Suda priznali su da Ustavni sud BiH djeluje politički, putem uticaja na strane i bošnjačke sudije koji, kao blok, donose odluke u skladu sa politikom, a ne u skladu sa Ustavom.

– Ovom novom političkom odlukom, Sud je izgubio ono malo legitimiteta što mu je bilo preostalo.

– Odluka Suda izazvaće ozbiljne ekonomske probleme u već fragilnoj privredi BiH.

– Prioritet u pogledu korišćenja državne imovine koja se nalazi u entitetima treba biti ekonomski razvoj, a ne već predimenzionirane oružane snage BiH. Odluka predstavlja neracionalnu i otvorenu zloupotrebu ograničenih resursa za dodatno povećanje oružanih snaga na račun građana.

– Republika Srpska već je izrazila svoju spremnost da oružanim snagama omogući besplatno korišćenje svoje državne imovine, ali samo tamo gdje oružane snage mogu dokazati legitimnu potrebu. Od oružanih snaga treba tražiti da dokažu da su njihove potrebe u pogledu državne imovine važnije od ekonomske dobiti iz njene komercijalne eksploatacije.

– Tvrdnja da državna imovina entitete mora biti prenesena u vlasništvo nivoa BiH kako bi BiH mogla postati članica NATO-a je neutemeljena. Prvo, među ekspertima postoji opšte slaganje da je malo vjerovatno da će NATO pozvati BiH u članstvo. Drugo, nije jasno da bi BiH imala dovoljno podrške za članstvo u domaćoj javnosti – navodi se u komentaru Vlade Republike Srpske.

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!