Za maloljetne prestupnike uskoro volonterski rad umjesto zatvora

1788

Maloljetnici koji su batalili školu i okrenuli leđa zakonu, a nije da ih nema, mogli bi da svoj dug društvu vrate volontirajući. Ali samo ako nadležni, konačno, prelome i ideju, sa papira, realizuju i u praksi.

Umjesto zatvorskom kaznom do pet godina, maloljetni prestupnici će svoje prekršaje uskoro plaćati volonterskim radom. Obmudsmani Srpske za to se bore već dvije godine. Sve vrijeme su, kažu, čekali da Centar za socijalni rad dostavi spisak preduzeća koja će maloljetnim delinkventima ponuditi besplatan rad.

“Osnovni cilj preporuke je preusmjeravanje maloljetnika iz redovnog krivičnog postupka, kako bi se izbjegle negativne posljedice ovih postupaka na ličnost maloljetnika. Drugo, da maloljetnik shvati posljedice učinjenog i preuzme odgovornost i da ga se spriječi u ponovnom vršenju novih krivičnih djela”, kaže Nada Grahovac, ombudsman za djecu Republike Srpske.

Ipak, vaspitne preporuke su već šest godina mrtvo slovo u Zakonu o postupanju prema maloljetnicima. Da bi sudijama i tužiocima omogućili primjenu tih mjera, u Vladi konačno pale alarm – za dva mjeseca treba naći preduzeća i dostaviti konačan spisak.

telop4

“Zvanična informacija od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstva pravde, kojom se centrima za socijalni rad daje rok do kraja septembra, to je jedan realan rok da se zajednica upozna, da se u zajednici izvodi ova vaspitna preporuka i da se predloži spisak preduzeća koja primaju u rad maloljetnike”, kaže Sandra Dobrijević Šipka, portparol Centra za socijalni rad Banjaluka.

A lista preduzeća je i dalje prazna. Iz Centra poručuju da su do sada obavljali samo neformalne razgovore. U banjalučkom Centru za stare i nemoćne osobe rado bi prihvatili desetak volontera, ali Centar ih, kažu, o tome još nije ni obavijestio.

“Najvjerovatnije, za njih bi bilo ovdje u tehničkoj službi, održavanje dvorišta, tako neke vrste poslova. Vjerovatno bi mogli da pomognu servirkama oko hrane, vjerovatno bi se našlo mnogo aktivnosti koje bi oni mogli da rade”, rekao je Vinko Lolić, direktor Gerontološkog centra Banjaluke.

To bi i bila uglavnom ekološka, komunalna ili socijalna preduzeća koja u radnom odnosu imaju psihologa za rad sa takvom djecom. On će posmatrati ponašanje maloljetnika i o tome obavještavati Centar za socijalni rad.

Iz policije odgovaraju da je u Banjaluci ove godine 31 maloljetna osoba prekršila norme Krivičnog zakona. Najčešće su to saobraćajni prekršaji, krađe, ali i fizički napadi i pokušaji ubistva.

(atvbl.com)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!