Obilježeno stradanje Srba u Srebrenici

684

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je, danas u Srebrenici, da je srpski narod kroz istoriju slobodu branio krvlju i to iskustvo treba da razvije osjećanje kod Srba da moraju biti jedinstveni, ekonomski i politički jaki da bi opstali na ovim prostorima.

Savanović je naglasio da su Podrinje i srpski narod koji živi na tom prostoru bili na udaru osvajača još od osmanlijskog perioda, Austrougarske, te je NDH željela da uspostavi tampon zonu između Srbije i BiH. Rekao je da ideja protjerivanja Srba iz BiH i Hrvatske, koja je osmišljena još u Habzburškoj monarhiji, nije napuštena.

“Taj proces je nastavljen 1992. godine”, rekao je Savanović novinarima, nakon što je položio cvijeće i odao počast poginulim srpskim borcima i nastradalim civilima iz srebreničke opštine u Spomen-sobi i prisustvovao komemorativnoj sjednici Skupštine opštine Srebrenica posvećenoj odavanju počasti svim nevino stradalim stanovnicima ove opštine.

On je ocijenio da je zadatak generacije Srba koji su preživjeli rat i stvorili Republiku Srpsku, da nauči potomke koja je cijena krvlju plaćena za slobodu koju danas uživamo. naglasio je da je odbrambeno-otadžbinski rat bio karakterističan po tome što su se Srbi branili od neprijatelja koji su bili potomci zloglasne Handžar divizije i ustaša koji su u periodu od 1941. do 1945. godine klali i ubijali Srbe i odvodili ih u logore, ubijali u Јasenovcu, Prebilovcima, Јadovnu i drugim stratištima.

“Više od 45.000 stanovnika Podrinja odvedeno je 1914. godine u dobojski logor odakle se skoro četvrtina nije vratila. Pripadnici Handžar divizije su 1942. godine ubili nekoliko hiljada Srba i bacili u Drinu. Njihovi potomci su 1992. godine nastavili, prije pola vijeka započeti zločin nad srpskim narodom ubivši u nekoliko opština srednjeg Podrinja oko 3.500 srpskih civila i vojnika. Ničim izazvani napadali su sela, kuće, starce i ubijali žene i djecu”, podsjetio je Savanović.

On je istakao da institucije Republike Srpske poštuju sve žrtve iz svih naroda i čine sve da se tenzije oko Srebrenice smire, ali da bošnjačka politika iz Sarajeva podriva Dejtonski sporazum i izaziva destabilizaciju. Sa Savanovićem, Spomen-sobu je posjetio i pomoćnik ministra za izbjegla i raseljena lica Radovan Grajić, prenose agencije.

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!