Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas u Prijedoru da je narod Kozare taj slobodarski narod koji je u Drugom svjetskom ratu pokazao kako se osvaja i brani sopstvena sloboda.
“Važno je da se ovako okupljamo i obilježavamo te važne događaje i posebno je važno što i Vlada Republike Srpske učestvuje i obilježava i ovaj dan i mnoge druge dane koji su vezani i za antifašističku borbu, ali i za događaje iz prethodnog otadžbinskog rata”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je pitanje novinara zašto je na obilježavanju 75 godina od Bitke na Kozari izostao ministar u Vladi Srbije Aleksandar Vulin, rekla da treba imati razumijevanja jer su u Srbiji trenutno prvi koraci nove Vlade.
“Prisustva će ubuduće biti kao i do sada, ali trenutno je takva situacija i trebamo imati razumijevanja”, naglasila je Cvijanovićeva. Cvijanovićeva je predvodila delegaciju Vlade Republike Srpske koja je danas položila vijenac u spomen-kompleksu na Mrakovici i prisustvovala istorijskom času.
Bitka na Kozari počela je 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom dijelu planine, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe. Na Kozari je od 10. juna do 15. jula 1942. godine stradalo 10.000 boraca i 40.000 civila.
Ova bitka, u kojoj su malobrojne partizanske jedinice branile narod u zbjegu, bila je značajna za cjelokupni partizanski pokret otpora jer je predstavljala primjer junaštva i odlučnosti boraca pred nadmoćnijim i dobro naoružanim neprijateljem.
Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku danas su na obilježavanju 75 godina od Bitke na Kozari učesnici ovog okupljanja uručili medalju i knjigu.
“Riječ je o medalji koju dodjeljuje sekcija boraca Novi Sad, a drugo je knjiga posvećena stradanju mještana Piskavice na Kozari”, rekao je Dodik novinarima.
Dodik je ukazao na značaj današnjeg okupljanja na Kozari jer i na ovaj način Republika Srpska čuva i njeguje sjećanje na ljude koji su se 1942. godine digli na ustanak. Prema njegovim riječima, tako su narod Kozare i uopšte srpski narod napisali najslavniju istoriju antifašističke borbe u kojoj su Srbi učestvovali.
“Srpski narod ovdje se borio za slobodu i nije dozvolio da bude potlačen, ponižavan i danima tučen već se digao na ustanak i sukobio sa daleko nadmoćnijim Nijemcima i ustašama. NJihov plan je bio da opkole i unište narod Kozare i to su učinili, jer je gotovo 65.000 Kozarčana stradalo i ubijeno na sistematski način”, podsjetio je Dodik.
On je naglasio da je plan Nezavisne Države Hrvatske bio da Srbi budu pobijeni, pokršteni ili iseljeni sa ovih prostora.
“Za Kozarčane je bilo predviđeno da budu pobijeni i to je sistematski činjeno svih godina toga, ali se i otadžbinskog rata. Kozarčani to pamte i zato su u značajnom broju učestvovali u jedinicima Vojske Republike Srpske, borili su se i za samu Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.
Savanović: Bitka na Kozari simbol velikog otpora fašizmu
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Repbulike Srpske Milenko Savanović izjavio je danas da je Kozara bila i ostala simbol velikog otpora fašizmu i jedinstva srpskog naroda sa ovog prostora, koji je podnio najveću žrtvu.
Savanović je rekao da su se na Kozari u ovo doba 1942. godine vodile velike borbe brojčano mnogo manjeg partizanskog pokreta i neprijateljske vojske, njemačkog okupatora koji se uz pomoć ustaša i Nezavisne Države Hrvatske okomio na ovaj prostor.
“Ovaj prostor je bio komunikacijski veoma interesantan, kao i zbog toga što je struktura stanovništva bila srpska i kao takva bila je na meti fašizma, a posebno NDH”, rekao je Savanović novinarima na obilježavanju 75 godina od Bitke od Kozare.
On je podsjetio da je u borbama na Kozari odnos partizanskih jedinica bio oko tri hiljade prema 20.000 domobrana i ustaša, te 11.000 fašističkih oficira.
“Najveću žrtvu doživjelo je civilno stanovništvo Kozare, jer je 68.000 deportovano u logore Donja Gradina, Jasenovac i u mnoga druga stratišta srpskog naroda”, naglasio je Savanović. On je dodao da partizanski otpor nije bio dovoljan da spasi civile, te da je Kozara i simbol stradanja srpskog stanovništva.
“Ovdje boli činjenica da su stradala djeca. To potvrđuje da je bila namjera da se srpsko biće biološki uništi i u tome su, nažalost, uspijevali kada je riječ o ovim prostorima”, rekao je Savanović.
Savanović je kao član delegacije Vlade Republike Srpske danas prisustvovao obilježavanju 75 godina od Bitke na Kozari i istorijskom času. Bitka na Kozari počela je 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom dijelu planine, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe.
Na Kozari je od 10. juna do 15. jula 1942. godine stradalo 10.000 boraca i 40.000 civila. Ova bitka, u kojoj su malobrojne partizanske jedinice branile narod u zbjegu, bila je značajna za cjelokupni partizanski pokret otpora jer je predstavljala primjer junaštva i odlučnosti boraca pred nadmoćnijim i dobro naoružanim neprijateljem. Istoričari su prikupili podatke o 33.398 pobijenih boraca i civila, dok sudbina mnogih do danas nije poznata.
Položeni vijenci
Na Kozari su se danas okupili preživjeli borci i narod iz zbjega, kao i njihovi potomci, te poštovaoci tekovina Narodnooslbodilačke borbe i kozarske epopeje. Bilo ih je iz svih krajeva bivše Jugoslavije, pa su se čule i brojne partizanske pjesme, a vijorila se trobojka sa petokrakom.
Zvaničnici Republike Srpske, brojne delegacije i predstavnici organizacija proisteklih iz posljednjeg odbrambeno otadžbinskog rata položili su danas vijence na Centralno spomen-obilježje na Mrakovici povodom 75 godina od Bitke na Kozari.
Vijence su položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, delegacija Vlade Srpske na čelu sa predsjednikom Željkom Cvijanović, delegacije Narodne skupštine Republike Srpske, Predsjedništva BiH, SUBNOR-a, ambasada Srbije i Rusije u BiH, udruženja logoraša iz Drugog svjetskog rata iz Srpske i Srbije, te gradova i opština koje gravitiraju Kozari.
Vijence su položili i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, Boračke organizacije Srpske i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, te Misije OEBS-a u BiH.
U okviru obilježavanja 75 godina od Bitke na Kozari, koje organizuju vlade Republike Srpske i Srbije, slijedi obraćanje zvaničnika i kulturno-umjetnički program.
Bitka na Kozari počela je 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom dijelu planine, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe. Na Kozari je od 10. juna do 15. jula 1942. godine stradalo 10.000 boraca i 40.000 civila.
Ova bitka, u kojoj su malobrojne partizanske jedinice branile narod u zbjegu, bila je značajna za cjelokupni partizanski pokret otpora jer je predstavljala primjer junaštva i odlučnosti boraca pred nadmoćnijim i dobro naoružanim neprijateljem. Istoričari su prikupili podatke o 33.398 pobijenih boraca i civila, dok sudbina mnogih do danas nije poznata, prenose agencije.