Prema podacima Centra za društveno istraživanje “Global Analitika“, 43 odsto djece u BiH izloženo je nekom obliku vršnjačkoga nasilja.
Prema tim podacima, nasilno ponašanje je najzastupljenije u osnovnoj školi od 5. do 8. razreda, te u srednjoj školi.
– Međutim, istraživanje koje je provedeno prije 2 godine, pokazalo kako su najveći delikventi u srednjoj školi ili u završnim razredima osnovne škole – kazala je za Vedina Ajanović iz Centra za društveno istraživanje.
Takođe, istraživanje je pokazalo kako osobe koje su sklone vršnjačkom nasilju najčešće prerastaju u maloljetne delinkvente.
Prema podacima kojima Centar raspolaže, Tužilaštvo BiH je 2015. godini obradilo 713 krivičnih prijava vezanih za maloletničku delinkvenciju.
Na ove podatke ukazano je u petak u Mostaru na okruglom stolu koji se održavo u sklopu implementacije projekta „Prepoznaj nasilje i reaguj”, a u okviru kojeg je obučavano nastavno osoblje i stručni saradnici u školama kako bi na vrijeme prepoznali tendenciju kod učenika za vršnjačko nasilje i maloljetničku delinkvenciju, te reagovali ili eventualno na vrijeme detektovali problem.
Generalna preporuka za sigurno odrastanje i školovanje djece i omladine u BiH su preduzimanje alternativnih mjera kod djece koja ispoljavaju nasilno ponašanje.
Takođe, preporuka je da se uz pružanje pomoći žrtvi, pomogne i zlostavljaču jer je potrebno otkriti uzrok njegova ponašanja, kao i integracija učenika nasilnog ponašanja u društvo i pružanje pozitivnih primjera.
– Dakle mjere ne moraju uvijek biti smanjenje vladanja i prebacivanje u drugu školu jer na taj način učenik koji ispoljava nasilno ponašanje samo postane problem druge škole – kaže Ajanović.
Dodaje kako će, pak, s druge strane učenik s nasilnim ponašanjem lakše riješiti svoje probleme prihvaćanjem u društvo koje će mu pokazati pozitivne primjere ponašanja, prenose agencije.