Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas u Banjaluci da su građani Srpske spremni za otvaranje novog investicionog ciklusa koji će podrazumijevati da u rad mnogo više bude uključena domaća građevinska operativa.
“To će posljedično vući neke druge oblasti, među kojima su usluge. Time će biti stvarane pretpostavke za rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/, što znači i za rast plata, penzija i svih socijalnih davanja”, rekla je Cvijanovićeva novinarima, govoreći o izmjenama Zakona o akcizama.
Ona kaže da ovo nailazi na opravdanje i da se razumije zašto se sve radi.
“Ovo nije poreski raj, ne može da bude, što sam rekla i poslodavcima. Kao građani bi trebalo da razumijemo da sve ovo ima svrhu i opravdanja. To što se podigla prevelika galama jeste politikanstvo onih političkih partija koje ne mogu podnijeti činjenicu da će se raditi, rasti BDP, da ćemo povećavati plate i penzije”, zaključila je Cvijanovićeva, javlja Srna.
Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas u Banjaluci da je Vlada Srpske u prethodnim godinama preuzela isplatu određenih međunarodnih kredita za javna preduzeća koja nisu bila u mogućnosti da ih servisiraju.
“I `Željeznice` su jedno od tih preduzeća, ali će problem biti riješen tako što ulazimo u restrukturisanje. Poznato je da je Svjetska banka odobrila 51 milion evra i da je to novac koji će biti uskoro na raspolaganju, a nadam se da ga niko neće blokirati na nivou BiH”, rekla je Cvijanovićeva novinarima.
Ona kaže da se i bez novca Svjetske banke krenulo u kadrovsko i operativno restrukturisanje i da je iz ovogodišnjeg budžeta Srpske obezbijeđeno 3,8 miliona KM za penzionisanje više od 211 radnika.
“Bilo je preduzeća koja nisu uspijevala da servisiraju dugovanja, ali u procesu restrukturisanja očekujem da ćemo imati puno bolja, disciplinovanija i efikasnija preduzeća u javnom sektoru”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je bilo smjena direktora u javnom sektoru u Srpskoj, među kojima su u “Elektroprivredi” i zdravstvu.
“To je proces koji traje i ne mislim da bi trebalo da samo bude spektakularno najavljen, odnosno da neko bude smijenjen, a da poslije ne razumijemo šta smo radili. Rekli smo da neće biti moguće da svi koji negativno posluju budu odmah na udaru i za potencijalnu smjenu”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da je važno prepoznati da u određenim privrednim subjektima postoje realne poteškoće i barijere koje onemogućavaju bolje poslovanje.
Cvijanovićeva je rekla da je jedan od kriterijuma da se u ovakvim preduzećima mora vidjeti poboljšanje, odnosno da ne budu pravljene dodatne obaveze.
“Međutim, postavljanje direktora je dio kadrovske politike koalicionih političkih partija, a ono čime sam zadovoljna jeste da su partije rekle da ljudi koji nisu zadovoljili, a imaju pretpostavke za dobar rezultat, treba da odu sa funkcija”, rekla je Cvijanovićeva, javlja Srna.