Čuvaju tradicionalne načine uzgoja hrane

849

Fondacija “Fabrika Radosti” poziva sve zainteresovane građane na predavanja o prirodnim i tradicionalnim metodama uzgoja hrane i direktnom povezivanju proizvođača hrane sa sela sa potrošačima iz urbanih sredina. Predavanja će se održati u subotu 24. juna u 12 časova na Farmi Transforma u selu Boškovići u Laktašima, te u 18 časova u osnovnoj školi u Štrbama u Čelincu.

Predavanje se sastoji od dva dijela. U prvom dijelu predavanja biće priče o prirodnim metodama ishrane i zaštite bilja. Ovaj dio predavanja je namjenjen amaterskim baštovanima i proizvođačima.

Govoriće se o načinu pripremanja i korištenju pripravaka koji nisu štetni po zdravlje ljudi, životinja i životnu sredinu. Drugi dio predavanja koji će govoriti o lokalnim modelima nabavke zdrave hrane predstaviće različite modele koje ljudi u cijelom svijetu pokreću kako bi stvorili lokalna partnerstva između uzgajivača zdrave hrane i potrošača. Predavanja će održati agronomi Ranka Vojnović iz Prijedora i Sunčana Pešak iz Zagreba.

“Pred nama je period u kojem se susrećemo sa najvećim izazovom kako da prihranimo i sačuvamo naše biljke od velikog broja štetočina i bolesti, a to je moguće primjenom prirodnih đubriva za ishranu i pripravaka za zaštitu biljaka, kao i sadnjom biljaka zaštitnica. Na predavanju će biti i praktično prikazano kako se neka sredstva pripremaju”, saopštila je Vojnovićeva.

“Promocijom lokalnih proizvođača eko hrane omogućujemo lokalnim proizvođačima na malim gazdinstvima da opstanu, a stanovnicima urbanijih sredina da se zdravije hrane. Lokalna i veoma kvalitetna hrana danas na žalost često završava bačena jer sve teže pronalazi put do tržišta”, poručila je Pešak.

“Ekološka proizvodnja nema puno podrške pa su takvi proizvođači vrlo rijetki u Bosni i Hercegovini. U Hrvatskoj ovakvi modeli nisu potpuna nepoznanica jer snalažljiviji proizvođači unutar lokalne zajednice nerijetko imaju liste kupaca kojima dostavljaju hranu i vrlo su traženi. No dešava se da svako za sebe komunicira s proizvđačima i model postaje komplikovan ako se želite zdravo hraniti i nabavljati raznovrsne proizvode od više proizvođača. Zajednička organizacija to svima pojednostavljuje” dodaje Sunčana.

Kako poručuju organizatori predavanja, “Cilj naših predavanja je očuvati tradicionalne vještine uzgoja zdrave hrane od zaborava, te povezati seljake koji na ovaj način uzgajaju hranu sa onima koji su svjesni koliko je dugoročno gledajući bitna konzumacija hemijski netretirane i lokalne hrane za naše tijelo, ali i za našu zemlju’’.

“U planu je pokretanje eko pijaca koje bi se održavale jednom mjesečno a na koje bi proizvođači koji provjereno uzgajaju hranu bez hemije mogli donijeti svoje proizvode i ponuditi ih direktno građanima – oči u oči”, dodaju organizatori.

Ulaz na predavanje iznosi 5 KM ili domaći eko proizvod u toj vrijednosti. Organizaciju predavanja su podržali Marketi “AS”, Vinarija “Jungić” i osnovna škola “Miloš Dujić” iz Čelinca.

Za više informacija:
Vojin Kopuz, koordinator aktivnosti (fondacijafabrikaradosti@gmail.com, 065 724 323)

Informacije o predavačicama:

.
Ranka Vojnović (Prijedor) je diplomirani inženjer poljoprivrede – opšti smjer – Poljoprivredni fakultet Banja Luka. Radila kao agronom u poljoprivrednoj apoteci, nastavnik stručnih predmeta i praktične nastave iz oblasti poljoprivrede u srednjoj školi, savjetnik iz oblasti poljoprivrede u privatnoj firmi, nagrađivani autor tekstova iz oblasti poljoprivrede za Agroklub, sakupljač i kolekcionar različitih vrsta i sorti povrća, bloger sa temama iz oblasti poljoprivrede. Predsjednica je udruženja žena “Bubamara” iz Banjaluke.

Sunčana Pešak (Zagreb) se bavi uzgojem sjemena od svoje sedamnaeste godine kada kao učenica Srednje poljoprivredne škole Zagreb učestvuje u razmjenama sjemena i radu udruženja za očuvanje i razvoj bioraznolikosti i ruralne baštine. Nakon završenog Agronomskog fakulteta Univerziteta u Zagrebu – smjer uređenje predjela, počinje desetogodišnju saradnju sa udruženjem “ZMAG” gdje kao nosilac diplome permakulture vodi radionice i kurseve permakulture, vrtlarstva i uzgoja sjemena, održava ogledni vrt i bavi se zagovaranjem za prehrambeni suverenitet i prava seljaka.

Bila je jedna od začetnica grupa solidarne razmjene u Hrvatskoj kao lokalnih inicijativa partnerstva između uzgajivača i potrošača zdrave hrane. Zagovara pravednije zakone u području sjemenarstva i čuva svoju kolekciju u gradskom vrtu u Zagrebu. Autor je i nekoliko brošura o kućnom sjemenarstvu i održivoj ishrani.

(unoportal.net)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!